wolontariusze27

10 grudnia br. w sali widowiskowej Centrum Kultury w Śmiglu odbyła się gala z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Przybyło na nią około 200 uczestników z całej gminy, wspartych przez wolontariuszy z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kościanie. Spotkanie było okazją do zaprezentowania swoich dokonań oraz do podziękowań za trud włożony w niesienie pomocy innym. Dyplomy oraz statuetki wręczał zastępca Burmistrza Śmigla, Marcin Jurga. Współorganizatorem gali był Ośrodek Pomocy Społecznej w Śmiglu.

 

  

mikolaj23

Centrum Kultury w Śmiglu wraz z zarządem osiedla nr 1 zaprosiło 8 grudnia 2019 r. wszystkie dzieci oraz dorosłych na „Spotkanie z Mikołajem”. Imprezie towarzyszyły warsztaty plastyczne  w czasie których dzieci uczyły się robić świąteczne ozdoby. Dla dorosłych zorganizowano „Kącik szydełkowy” w którym Panie z KGW oraz pracownica Centrum Kultury uczyły robienia ozdób na szydełku, a także udzielały cenne wskazówek dot. prac frywolitkowych. Na imprezie można było również dokonać zakupu ozdób i prezentów na stoiskach z rękodziełem. Impreza rozpoczęła się spektaklem „Królowa Śniegu” w wykonaniu grupy teatralnej „Małe Zwierciadło” , po czym dzieci odwiedził Święty Mikołaj. Każde dziecko otrzymało słodki upominek.

 

  

spektakle11

Po dwóch latach przerwy, spowodowanych remontem, pracownicy Centrum Kultury w Śmiglu  powrócili z mikołajkowymi spektaklami kukiełkowymi dla dzieci. Tym razem wystawiali bajkę „O piekarczyku i pieczeniu chleba”.  W dziewięciu spektaklach wzięło udział 1 200 dzieci nie tylko z naszej gminy, przyjechali bowiem również widzowie z Kościana, Goniembic, Górki Duchownej i ze Śniat.

Po każdym przedstawieniu do dzieci przychodził Mikołaj ze słodkim upominkiem. Był to czas wspólnego śpiewania kolęd i okazja do pamiątkowego zdjęcia.

 

  

niep36

W niedzielne popołudnie, 10 listopada, w Centrum Kultury w Śmiglu odbył się koncert z okazji Święta Niepodległości. Występy rozpoczął chór „Harmonia”, który zaśpiewał kilka pieśni związanych z naszą historią. Następnie dwa tańce narodowe „Krakowiaka” i „Mazura” zaprezentowały widzom pary taneczne z Wielkopolskiego Klubu Tańców Polskich z Poznania. Koncert zakończył spektakl teatralny „Legenda o poznańskich koziołkach” w wykonaniu grupy teatralnej „Małe Zwierciadło” pod kierunkiem Kingi Kaźmierczak i Krzysztofa Chudaka. Imprezę prowadził Piotr Filipowicz, jednocześnie snując pomiędzy poszczególnymi jej punktami, opowieści o walce Polaków o Niepodległość. M.D.

 

 

  

gala25

Po raz pierwszy, 6 października br. w gminie Śmigiel została zorganizowana Gala Taneczna. Organizatorami imprezy byli: Burmistrz Śmigla – Małgorzata Adamczak, Centrum Kultury w Śmiglu i Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Nietążkowie.

 

 

 

 

 

zajecia33

Tegoroczne Wakacyjne Warsztaty Rozmaitości odbywały się w lipcu dla dzieci w wieku 5-8 lat, oraz w sierpniu dla dzieci w wieku 9-10 lat.

 

 

  

 

muzol30Jubileuszowy festiwal przeszedł do historii. Poziom, jak zwykle, był bardzo wysoki i wyrównany, więc jury w składzie: Aleksander Maliszewski, Halina Benedyk, Marzena Osiewicz i Zofia Nowakowska nie miało łatwego zadania. 

 

 

 

 

  

Chór „Harmonia” oraz Śmigielski Chór Dziecięco-Młodzieżowy w niedzielę 2 czerwca br. z sukcesami zaprezentowały się w Pałacu Sułkowskich we Włoszakowicach, gdzie odbyło się 44. Wielkopolskie Święto Pieśni i Muzyki, któremu towarzyszył Konkurs Chórów Regionu Wielkopolski Zachodniej Projektu Akademia Chóralna-Śpiewająca Polska 2019.

Zarówno ,,Harmonia” jak i chór dziecięco-młodzieżowy zdobyły Srebrne Pasmo. W kategorii dorosłych uczestniczyło 15 chórów amatorskich z Zachodniej Wielkopolski i Województwa Lubuskiego. Chórzyści ze Śmigla wykonali ,,Cześć Ci Polsko” Karola Kurpińskiego, ,,W Kadzidlańskim boru” Tadeusza Sygietyńskiego, pieśń Stanisława Moniuszki pt. ,,Kozak” oraz piosenkę z repertuaru Ireny Jarockiej ,,By coś zostało z tych dni” w opracowaniu na 4 głosy przygotowanym przez dyrygenta Piotra Majera.

Młodzież pod dyrekcją Emilii Ziegler rywalizowała z 9 chórami. Program konkursowy Śmigielskiego Chóru Dziecięco-Młodzieżowego będzie można usłyszeć na żywo już 15 czerwca o godz. 19:00 w sali widowiskowej Centrum Kultury w Śmiglu.

asmo5

 

asmo6

 

dni5

 

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Śmigla zainaugurowała XXVIII Dni Śmigla, które odbyły się 24-26 maja 2019 r.

Wydarzenie było okazją do przedpremierowej prezentacji sali widowiskowej Centrum Kultury po zakończonym remoncie.  Okolicznościowy wykład wygłosił dr hab. Maksymilian Stanulewicz. O część artystyczną zadbała grupa „Familiaris”.

 

  

 

imieniny65

V imieniny śmigielskich wiatraków – Serwacego i Pankracego odbyły się 11 maja. Imprezę połączono z jubileuszem 130-lecia Koła Pszczelarzy w Śmiglu, tak więc motywem przewodnim tegorocznych imienin były pszczoły. Imieninowy festyn, po raz kolejny poprzedził kilkudniowy plener malarsko-rzeźbiarski, a efekty pracy artystów: Doroty Goleniewskiej-Szelągowskiej, Eugeniusza Szelągowskiego, Stanisława Babczyńskiego, Marioli Przymuszały, Marii Silskiej, Jolanty Kempy-Małeckiej, Beaty Kot-Gustaw, Anny Hryniewicz-Szulc, Dominika Samola, Antoniego Szulca – komisarza pleneru oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kościanie można było podziwiać na prezentowanej wystawie poplenerowej. 

 

muzolki

Wokalistki Studia Piosenki „Muzol” wystąpiły 14 kwietnia na XXVIII Festiwalu Piosenki w Złoczewie, gdzie osiągnęły ogromny sukces – zajęły I miejsce w kategorii zespołów wokalnych.

Dodatkowo, po występach indywidualnych, Ewa Przymus i Paulina Szczepaniak zdobyły wyróżnienia, Martyna Maślanka - III miejsce, a Nadia Olejnik - II miejsce. Gratulujemy!

 

 

kon2

10 marca br. odbył się koncert muzyki rozrywkowej w wykonaniu Krzysztofa Koniarka z zespołem. Wokalista zaproponował słuchaczom utwory autorskie, biesiadne klasyki oraz kultowe covery. Bardzo szybko nawiązał kontakt z publicznością, a jego bezpośredniość i poczucie humoru sprawiły, że koncert był pełen pozytywnej energii.

 

 

 

hol17

Koncert Damiana Holeckiego z zespołem zorganizowany przez Centrum Kultury w Śmiglu z okazji Walentynek, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Bilety zostały wyprzedane już kilka dni przed imprezą.

 

 

 

 

kot17

1 lutego w kaplicy poewangelickiej w Śmiglu została otwarta wystawa malarstwa Beaty Kot-Gustaw z Lublina.  

 

 

 

 

 

 

50620556 2233519743374702 5741634687860736000 n

24 stycznia br w auli ZSP w Nietążkowie odbył się balik karnawałowy, zorganizowany przez Centrum Kultury w Śmiglu oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Śmiglu. Dzieci przebrały się za postaci z bajek, nie zabrakło też piłkarzy, strażaków i policjantów. Najmłodsi bawili się w rytm muzyki, uczestniczyli w konkursach i zabawach. Na każdego czekał słodki poczęstunek.

 

 

 

 

wosp20193

„Pomaganie jest dziecinnie proste” – pod takim hasłem odbyła się 13 stycznia zbiórka w czasie 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem jej celem był zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       projekt i wykonanie: primel.pl